Asociace inovačního podnikání ČR, z.s. (AIP ČR, z.s.) se představila na jednom z nejúspěšnějších veletrhů v oblasti průmyslových technologií, nových materiálů a výrobků v hale číslo 2, stánek C34/1 již počtvrté.
Cílem účasti AIP ČR, z.s. na Hannover Messe (obr. 1) bylo prezentovat ve výstavní části oblast výzkumu, vývoje a inovací v ČR. Na ploše stánku 20 m2 představila AIP ČR, z.s. své hlavní projekty a činnosti - Systém inovačního podnikání v ČR; Technologický profil ČR; INOVACE 2009, Týden výzkumu, vývoje a inovací v ČR; Cena Inovace roku 2009 a výsledky Ceny Inovace roku 2008; časopis Inovační podnikání a transfer technologií; příprava odborníků pro oblast inovačního podnikání; program mezinárodní vědeckotechnické spolupráce v rámci programu KONTAKT; podpora programů EUREKA (projekt E! GEOSAND, E! EXPLONIX) a EUROSTARS. Představila také úspěšné inovační produkty oceněné v rámci soutěže o Cenu Inovace roku 2008 - prototyp Plantografu V07 (měří rozložení tlaku na plosce chodidla), mikroturbínu SETUR a další.
Český svaz vědeckotechnických společností (ČSVTS) představil svoji činnost: nový model vzdělávání MCI (Manažer kreativity a inovací) připravený DTO CZ s.r.o. Ostrava; výsledky výzkumu v oboru geoinformatika České asociace pro geoinformace, a.s.; spolupráci s 32 mezinárodními organizacemi, např. FEANI (Evropská federace národních inženýrských asociací) a WFEO (Světová federace inženýrských organizací).
Cílem účasti na Hannover Messe bylo rovněž šíření informací o významných výsledcích výzkumu, vývoje a inovací v ČR, zvýšení pozitivního hodnocení ČR, povědomí o republice a vynikajících produktech (navázání na úspěšné roky českých vynálezců a strojírenských výrobků), navázání nových kontaktů s partnery v oblasti VaVaI i prohloubení dlouholeté spolupráce se SRN (včetně spolupráce AIP ČR, z.s. i ČSVTS s partnery ve SRN).
Stánek AIP ČR, z.s. (obr. 2) navštívila řada zájemců o vystavované produkty, postery i jednotlivé informační materiály. ČVUT navázala významné kontakty se zájemci o mikroturbínu, např. Univerzita Magdeburg má zájem o zapojení ČVUT jako řešitele do projektu financovaného z fondů EU, se zástupcem pro Německo firmy Fluidra (Barcelona, Španělsko) dohodli zahájení nové spolupráce (čistící technika a další neenergetické aplikace turbíny), konzultant z Japonska rovněž projevil zájem o spolupráci pro německý i asijský trh.
O Plantograf V07 byl zájem ze strany Indů, Korejců, Němců a Francouzů. Ekologický produkt DETOXYCOLOR se těšil též pozornosti návštěvníků. Návštěvníky z výzkumných ústavů a univerzit zaujala možnost bilaterální spolupráce v rámci projektů programu KONTAKT, databáze Technologický profil České republiky i INOVACE 2009 a další naše činnosti. Získané kontakty a přivezené informační materiály jsou k dispozici v AIP ČR, z.s., Novotného lávka 5, místnost č. 142.
V letošním roce připravila poprvé AIP ČR, z.s. spolu s ČSVTS v rámci doprovodného programu veletrhu „Inovační fórum ČR“(IF ČR) – dvouhodinovou prezentaci výsledků výzkumu, vývoje a inovací ČR, která se konala v konferenčních prostorách sálu PARIS v hale 2 – Research and Technology ve čtvrtek 23. 4. od 10.00 – 12.00 hodin.
Cílem fóra bylo informovat o významných výsledcích výzkumu, vývoje a inovací v České republice a představit vybrané inovativní produkty.
IF ČR moderovala Věra Mísařová. V první části fóra byly předneseny úvodní prezentace Pavla Dlouhého „AIP ČR, z.s. - hlavní úkoly a projekty“, Adolfa Rybky „Představení České vědeckotechnické společnosti“ a za České velvyslanectví v Berlíně přednesl stručný příspěvek „Obchodní spolupráce mezi ĆR a Německem“ Jan Zlický.
V souladu s programem následovaly odborné prezentace za ČVUT, fakulta stavební „Obnovitelné vodní zdroje energie“ – Miroslav Sedláček a fakulta strojní „PLANTOGRAF V07“ – René Neděla, za ROKOSPOL, a.s. přednesl prezentaci „DETOXY COLOR – Nanotechnologie ve službách zdraví“ Pavel Kaszoni, za TES Vsetín prezentaci „TES VSETÍN – dodavatel generátorů pro zelené zdroje energie“ Tomáš Pavlica, za KOVOSVIT MAS, a.s. přednesl prezentaci „Inovace – cesta do budoucnosti“ Jakub Rak, za Český výzkum a.s. přednesla prezentaci „Skupina českého výzkumu“ Barbora Píšová z ITC VUK, a.s. (obr. 3), za VÚTS Liberec přednesl prezentaci s názvem „Inovační aktivity VÚTS v textilním a zpracovatelském průmyslu“ Jiří Václavík. V závěru přednáškového bloku byla přednesena Janou Frkovou prezentace o výzkumu a vývoji na ČVUT, stavební fakultě a Pavlem Dlouhým prezentace o odměňování českých výzkumníků a vynálezců. Od 11.30 do 12.00 hodin probíhala živá diskuse zúčastněných s přednášejícími odborníky. Prezentace jsou umístěny na webu AIP ČR, z.s. (http://www.aipcr.cz/hannover-messe-2009-programme.asp)
Fórum umožnilo setkání partnerů a prohloubilo spolupráci mezi různými organizacemi a zeměmi. Fóra zúčastnilo 30 účastníků. Program IF ČR byl zveřejněn na domovské adrese www.hannovermesse.de část events.
Erika Rost, Head of Division Cooperation with Eastern Europe z Federal Ministry of Education and Research, Bonn se na tomto fóru omluvila z pracovních důvodů a pověřila účastí pana Hanse-Petera. Nillera, International Bureau of the Federal Ministry of Education and Research.
Součástí veletrhu bylo téměř 2000 akcí – kongresů, diskusních fór, seminářů a workshopů, které se konaly v Convention Center, v sálech jednotlivých hal i přímo v halách na stáncích vystavovatelů. Umožnily poznat a zažít nejmodernější technologie.
Letos poprvé zaslali své přihlášky do soutěže o inovativní produkt HERMES AWARD 2009 i dva zástupci za Českou republiku – za ČVUT, stavební fakulta Miroslav Sedláček s turbínou SETUR a za firmu ROKOSPOL s produktem DETOXYCOLOR. Do soutěže bylo zasláno přes 70 přihlášek různých inovačních produktů. Vítězem byla vyhlášena firma Voith Turbo Wind, GmBH, Německo. Nezávislá porota ocenila nový mechatronický systém umožňující vysoce dynamickou rychlostní kontrolu rotoru větrné turbíny, více viz: http://www.hannovermesse.de/hermesaward_e .
Dvaašedesátého ročníku veletrhu se zúčastnilo 6120 vystavovatelů z 61 zemí na výstavní ploše přes 224 000 m2 a navštívilo ho kolem 210 000 návštěvníků. Každý čtvrtý návštěvník veletrhu byl ze zahraničí, 70 % z Evropy, 19% z Asie a 7% z USA. Nejsilněji byly zastoupeny Holandsko, Rakousko, Belgie, Indie, Dánsko a Itálie.
V počtu vystavovatelů si upevnil veletrh v Hannoveru svoji pozici jako celosvětově nejdůležitější technologická událost. Na veletrhu bylo představeno 4 000 světových novinek špičkové úrovně, 13 současně probíhajících veletrhů, průřez celým světem průmyslu od automatizace, techniku pohonů, přes energie a dodavatelství až k výzkumu, vývoji a inovacím.
Vedoucí téma celého letošního veletrhu „Energetická účinnost v průmyslových procesech“ procházelo všemi veletržními halami a prezentovalo možnosti účinného nasazení zdrojů, produktů a postupů.
Téma elektromobilita byla přijata vynikajícím způsobem. Na zvláštní výstavě představili výrobci automobilů technologie pro elektrické a hybridní pohony .
I náš stánek navštívil H. Köpplinger, Network of Automotive Excelence s informací a nabídkou možnosti přihlásit se do soutěže „NoAE Inovace“s libovolným nápadem, procesem, metodou, technologií, nástrojem nebo produktem, uzávěrka 15. května. Soutěž je vhodná pro všechny podniky.
Nárůst prokázaly na veletrhu i nové podněty, například burza zaměstnání, na které vystavovatelé hledali nové zaměstnance - odborníky. Iniciativa TectoYou nadchla v tomto roce více jak 10 000 mladých lidé pro techniku.
Letošní veletrh prokázal, že i v době těžké hospodářské situace, kterou právě prožíváme, je velmi důležité prezentovat se na veletrhu a investovat do budoucnosti novými produkty, inovacemi, službami a myšlenkami. Účastníci opouštěli Hannover s rozhodnutím využít šance, které se přes všechny současné problémy nabízejí.
V závěru veletrhu bilancoval pan Fritsch, předsedající veletrhu: „Bylo to pět dnů plných dynamiky. Bylo to vyslanectví podnikatelství, moudrosti, bohatství myšlenek a optimismu“. Věříme, že i vystavovatelé z České republiky, včetně AIP ČR, z.s. i pořádaným Inovačním fórem přispěli k tomuto úspěchu. Příští veletrh se v Hannoveru koná od 19. do 23. dubna 2010.
Věra Mísařová