Vážené dámy, vážení pánové,

je mi ctí přivítat Vás v sídle Úřadu průmyslového vlastnictví u příležitosti zahájení semináře, který již tradičně s Asociací inovačního podnikání České republiky v prvním červnovém týdnu pořádáme.

Letos se nám opět podařilo získat odborníka z Evropského patentového úřadu, tentokrát pana Arnolda Heigla, kterého tímto mezi námi srdečně vítám. Podělí se s námi o zkušenosti s patentovou ochranou v Evropě.

Jelikož bych nerad ubíral prostor jeho a dalším vystoupením, jen krátce zrekapituluji některé události, které se v naší působnosti v nedávné minulosti staly, nebo je zanedlouho očekáváme.

Nemohu nevzpomenout dvě významné skutečnosti, první historickou, druhou ze žhavé současnosti. V červnu roku 1919, tedy právě před 85 lety, byl založen Patentní úřad v Praze. O 85 let později vstoupila Česká republika do Evropské unie.

Událostí značného významu v roce 2004, která se vstupem do Unie pro nás souvisí, je rozšíření účinků systému ochranné známky Společenství na území České republiky. Komunitární ochranné známky jsou na našem území skutečností od 1. května 2004.

Znovu si ještě dovolím připomenout, že od 1. července 2002 se Česká republika stala členskou zemí Evropské patentové organizace a Úřad tak jedním z evropských národních patentových úřadů, místem, kde je možné podat evropskou patentovou přihlášku. Úřadu se podařilo vytvořit dobré vztahy s řadou odborných pracovišť Evropské patentové organizace a připravit rozsáhlý plán aktivit a vzájemné spolupráce. Týká se například financování digitalizace československých patentových dokumentů z evropského rozpočtu, přípravy plné elektronizace podání vstupujících do Úřadu, možností využívání rozsáhlých databází Evropské patentové organizace a podpory při zvyšování povědomí našeho průmyslu a veřejnosti o této oblasti. Členství v Evropské patentové organizaci přispívá k vytváření předvídatelného a transparentního právního prostředí příznivého pro podnikatelskou činnost, inovační procesy a transfer nových technologií, posiluje zájem investorů rozvíjet své aktivity v naší zemi a bezpochyby kladně ovlivní postavení České republiky v evropském hospodářském prostoru.

Dokument Evropské komise "Investovat do výzkumu : Akční plán pro Evropu" představuje soubor opatření, která mají podpořit investice do výzkumu a vývoje. Zvýšení podpory výzkumu a technologického rozvoje patří mezi hlavní evropské priority, neboť podpora inovačního prostředí je jedním z nejdůležitějších prostředků k dosažení světové konkurenceschopnosti. Akční plán pro Evropu si klade, mimo jiné za cíl odstranit váhavost investorů při podpoře výzkumu a vývoje, zjednodušení přístupu špičkových malých a středních podniků k finančním prostředkům, zvýšení počtu výsledků technického rozvoje uplatňovaných v praxi a v neposlední řadě zlepšení nedostatečné povědomosti podnikatelů a pracovníků výzkumu a vývoje o výhodách využívání systému ochrany duševního vlastnictví.

Ačkoliv Úřad nemá žádné přímé nástroje, jak vést veřejnost, tedy ani sféru výzkumu a technického rozvoje, k podávání patentových přihlášek, určité možnosti však má a nabízí je. Svou informační politikou se snaží zvýšit průmyslově právní povědomí, upozorňuje a vysvětluje, že hospodářsky zdatné podniky v globálně propojeném světě svůj úspěch zakládají zejména na znalostech, které konkurence nemá, a že nestarat se o takové znalosti, nepečovat o jejich ochranu a lehkovážně tak umožnit soutěžitelům se k těmto hodnotám bez zábran dostat, je nerozumné.

Zde je třeba zdůraznit význam dvouletého specializačního studia, které zajišťuje Institut průmyslově právní výchovy Úřadu. Toto vzdělávací zařízení bylo založeno v roce 1963 a ročně jej nyní úspěšně opouští přibližně 30 absolventů.

Úřad zpřístupňuje rozsáhlý soubor dokumentů, především patentů, zveřejněných patentových přihlášek, zapsaných užitných a průmyslových vzorů a dává tak veřejnosti snadno dostupnou a zejména bezplatnou možnost získat nejnovější informace o stavu techniky. Snadnou dostupností se rozumí nejen návštěva veřejné studovny Úřadu, ale hlavně moderní internetová prezentace.

V roce 2003 bylo u Úřadu podáno 3579 přihlášek vynálezů. Nejvíce patentů bylo uděleno přihlašovatelům z Německa, USA a Švýcarska. Problémem zůstává nízký počet přihlašovatelů tuzemské provenience. Ti podali v loňském roce celkem jen 617 patentových přihlášek. Je to sice o 19 % více než v roce 2002, což Úřad průmyslového vlastnictví hodnotí velice pozitivně, ale stále se nemůžeme srovnávat ani s průměrem dnešní Evropy.

V loňském roce bylo podáno 1117 přihlášek užitných vzorů, a to převážně domácími přihlašovateli. Příznivě přihlašovatelé hodnotí krátkou dobu potřebnou k zápisu užitného vzoru do státního rejstříku, která se pohybuje mezi 2 a 3 měsíci od podání přihlášky.

V roce 2003 bylo u Úřadu podáno 683 přihlášek průmyslových vzorů a 10415 národních přihlášek ochranných známek.

Z legislativní činnosti je třeba zmínit, že dnem 1. dubna 2004 nabyl účinnosti nový zákon o ochranných známkách. Návrh odráží zejména nařízení Rady Evropských společenství o ochranné známce Společenství s ohledem na potřebu včas propojit národní a evropský systém. V závěru legislativního procesu je v současné době nový zákon o patentových zástupcích.

Úřad průmyslového vlastnictví věnuje značnou pozornost zvyšování veřejného povědomí o oblasti ochrany průmyslových práv. Aktivně se snaží oslovovat podnikatelskou veřejnost, studenty středních a vysokých škol a další potenciální uživatele. V krátkém přehledu si dovolím představit aktivity, které Úřad v uplynulém období v tomto směru vyvíjel, na kterých v současné době pracuje, a co v této oblasti připravuje.

Projekt "Industrial Property Europe" řízený generálním ředitelstvím Enterprise Evropské komise, má za cíl zlepšit povědomí evropského obchodu o výhodách využití patentových a dalších práv v oblasti duševního vlastnictví a vytvořit užší vazby mezi institucemi zabývajícími se duševním vlastnictvím, tedy patentovými úřady, výzkumnými centry a patentovými knihovnami. Projekt podporuje aktivní účast malých a středních podniků. Kromě českého Úřadu se účastní např. Centrum pro transfer technologií se sídlem v Kentu, Patentový úřad Velké Británie, Národní úřad průmyslového vlastnictví Francie a Švédský patentový a registrační úřad.

Projekt "Industrial Property Rights Guide" byl rovněž vypsán EK v rámci pátého rámcového programu. Základním cílem projektu je vytvoření platformy spolupráce, ze které mohou těžit MSP celé Evropy. Výsledným produktem projektu je "průvodce" oblastí práv duševního vlastnictví, který uživatelům více či méně znalým této problematiky představuje výhody jejich využití pro podnikatelský úspěch, zejména s ohledem na zvýšení tržní hodnoty firmy, posílení konkurenční schopnosti, zlepšení pověsti firmy, odlišení prodávaných výrobků a poskytovaných služeb od podobných produktů jiných výrobců apod. Kromě našeho Úřadu se do projektu zapojilo např. Technologické centrum se sídlem v Berlíně, Německý patentový a známkový úřad, Rakouský úřad pro mezinárodní výzkum a technologickou spolupráci, Rakouský patentový úřad, Technologické centrum AV České republiky, Národní výzkumná rada Itálie, Holandský úřad průmyslového vlastnictví a další.

V České republice existuje síť regionálních patentových informačních center, pro která Úřad v rámci spolupráce s Evropskou patentovou organizací zajišťuje pravidelné doplňování patentové literatury, rešeršních CD-ROMů a dalších materiálů, které jsou tím uživatelům bezplatně k dispozici i mimo samotný Úřad. Pro pracovníky zmíněných center pořádá Úřad školení v obsluze nových rešeršních systémů a to jak v oblasti patentů, tak i ochranných známek. Zmíněná regionální centra sídlí v Praze, Plzni, Brně, Olomouci a Ostravě.

Pro snadnou dostupnost starších československých patentů vydaných před rokem 1990 probíhá ve spolupráci českého, slovenského a Evropského patentového úřadu projekt digitalizace patentového fondu zpětně do roku 1919. Kompletní patentové spisy převedené do elektronické podoby, zatím v rozsahu titulních stran, jsou uživatelům zdarma dostupné prostřednictvím Internetu.

Úřad se účastní některých odborných a inovačních veletrhů a výstav, kde poskytuje informace o předmětech průmyslových práv, přímo na místě provádí patentové a známkové rešerše.

Ve spolupráci s Hospodářskou komorou a vysokými školami organizujeme semináře pro malé a střední podniky zaměřené na poskytnutí základních informací z oboru průmyslových práv. Regionální hospodářské komory zorganizovaly za naší účasti semináře v Přerově, Vsetíně, Prostějově, Ostravě a Příbrami.

Přednášky o ochraně průmyslového vlastnictví proběhly na České zemědělské univerzitě v Praze a Slezské univerzitě v Karviné.

Od začátku roku 2004 spolupracujeme i se svazy výrobců. Seminář pro Svaz výrobců obráběcích strojů proběhl v Praze, seminář pro Svaz výrobců bižuterie proběhl v Jablonci nad Nisou.

Nemohu opomenout plodnou spolupráci s Technologickým centrem Akademie věd České republiky, kde se Úřad podílí na odborném zajištění jimi pořádaných seminářů a dalších aktivit. V poslední době úspěšně proběhly akce na Technické univerzitě v Liberci, Vysoké škole chemické technologické v Praze, Vysokém učení technickém v Brně, Západočeské univerzitě v Plzni a Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Protože počet požadavků na informace dostupné na internetových stránkách stále roste, zpřístupnil Úřad v lednu letošního roku novou internetovou prezentaci.

Při vstupu do budovy si někteří z Vás možná povšimli zaplněné konferenční místnosti, možná i v průběhu přestávky bude zřejmý čilý ruch ve vstupních prostorách. Proč se o tom zmiňuji? Je tomu tak proto, že Úřad ve spolupráci s ministerstvem financí získal od Evropské komise finanční prostředky na projekt nazvaný "Vymáhání práv z duševního vlastnictví". V rámci tohoto projektu je, mimo jiné, prováděno poměrně podrobné školení 550 zaměstnanců české státní správy v problematice ochrany nehmotného vlastnictví. Odborných přednášek v rozsahu šesti dnů se účastní pracovníci několika ministerstev, Policie České republiky, České obchodní inspekce, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, účastní se také zástupci české justice a v neposlední řadě i pracovníci Úřadu průmyslového vlastnictví.

Toto bylo pouze krátké shrnutí aktivit, kterými chce národní patentový a známkový úřad přispět k lepší orientaci veřejnosti v průmyslově právní problematice.

Závěrem mi dovolte, abych oznámil konání na konference Epidos 2004, kterou s Evropským patentovým úřadem pořádáme v říjnu letošního roku v Praze. Zájemci, kteří nejsou přímo z oboru, budou mít možnost shlédnout například veřejnou expozici, která bude u příležitosti konference od 25. 10. 2004 v hotelu Hilton zpřístupněna.

Děkuji za pozornost, nabízím možnost odpovědí na Vaše případné otázky a vítám jakékoli náměty pro naší budoucí práci.

 
        
Asociace inovačního podnikání ČR, z.s., Na Perštýně 342/1, 110 00 Praha 1
Obsah © 2002 - 2024 Asociace inovačního podnikání ČR, z.s., Design & Graphics © 2002 Magicware s.r.o
Administrátor FIREMNIWEB.CZ s.r.o.