Úterý 2. 12. 2014


Plenární sekce Inovační potenciál ČR a úloha technických univerzit v ČR

Úvodní plenární sekce 21. mezinárodního sympozia s výstavou INOVACE 2014, Týden výzkumu, vývoje a inovací v ČR, se zúčastnilo 46 zástupců vysokých škol, podnikatelských subjektů, výzkumných institucí a dalších organizací z oblasti inovačního podnikání. Části jednání byl rovněž přítomen náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Účast byla ovlivněna problémy dopravního spojení v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek.

Jednání INOVACE 2014 a úvodní plenární sekci otevřel Pavel Švejda, generální sekretář AIP ČR, z.s., předseda programového a organizačního výboru INOVACE 2014. Přivítal domácí i zahraniční účastníky a následně uvedl, že cílem letošního Sympozia je zaměřit se na problematiku inovačního potenciálu ČR a úlohu, kterou v tomto systému představují technické univerzity v ČR. Uvedené hlavní téma je obsaženo v programu plenární sekce, ale dotýká se také i sekcí připravených v následujících dnech:

Pavel Švejda následně uvedl změny ve skladbě programu, které byly vyvolány jednáním náměstka ministra profesora Jaromíra Vebera v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a dopravními komplikacemi. Z uvedených důvodů v programu plenárního zasedání byla předsunuta vystoupení zástupců vysokých škol zahrnutých v bloku Přístupy a zkušenosti technických univerzit v ČR.

Pavel Švejda potom ve vystoupení INOVACE 2014 po jednadvacáté shrnul hlavní úkoly a projekty prováděné AIP ČR, z.s. v roce 2014:

prezentace

Další jednání plenární sekce moderoval Petr Křenek a nejprve postupně pozval zástupce vybraných VŠ v ČR uvést jejich prezentace.

Přístupy a zkušenosti technických univerzit v ČR

Centrum bezpečnostních, informačních a pokročilých technologií
Radek Matušů, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Vystoupení bylo zaměřeno na zaměření a činnosti Centra bezpečnostních, informačních a pokročilých technologií včetně výzkumných činností v oblastech:

Uvedeny byly také konkrétní případy smluvně prováděného výzkumu a vybrané aktivity mezinárodní spolupráce.

prezentace

Plánované vystoupení Centrum polymerních systému Ivo Kuřitky, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, nebylo uvedeno z důvodu omluvené neúčasti.

Co je nedílnou součástí technického vzdělávání
Anna Mittnerová, Vysoká škola chemicko technologická v Praze

V úvodu prezentace byla uvedena přehledná informace o Vysoké škole chemicko technologické, jež svým zaměřením slouží k vzdělávání, výzkumné, vývojové a tvůrčí činnosti.

V další části vystoupení byly detailně představeny aktivity:

prezentace

ČVUT a komercializace Vojtěch Petráček, Vysoké učení technické

Prezentace v úvodní části zahrnula základní přehled o Českém vysokém učení technickém s tím, že portfolio vzdělávacích a výzkumných aktivit pokrývá technické a přírodní vědy. Podtržena byla informace, že škola zaujímá druhé pořadí ve vědecko-výzkumném výkonu mezi VVŠ v ČR. Dále se vystoupení týkalo

prezentace

Věda, výzkum a inovace na VUT v Brně
Jan Vrbka, Vysoké učení technické v Brně

V úvodu vystoupení byl dán přehled o struktuře akademického a vědeckého sboru Vysokého učení technického a výčet jeho jednotlivých fakult. Následovala informace uvádějící popis a souhrn činností vědy a výzkumu včetně finančních zdrojů a rovněž byly zmíněny a popsány:

prezentace

Pohled průmyslu na spolupráci s vysokými školami ve VaVaI
Jiří Bláha, RS DYNAMICS

Opačný pohled na spolupráci ve výzkumu a vývoji z hlediska průmyslové organizace byl obsahem prezentace výkonného ředitele a spoluvlastníka firmy RS DYNAMICS.

Firma má zkušenosti z řešení několika ukončených projektů EUREKY. V roce 2008 získala ocenění EUREKA Lynx Award, neboť na základě komerčních výsledků řešení projektu dosáhla rychlého růstového potenciálu v kategorii malých a středních podniků. Vlastní výzkum prováděný firmou je doplňován spoluprací s domácími a zahraničními vysokými školami s tím, že firma je vždy hlavním řešitelem. Firma také zajišťuje dotažení tržně zaměřených výstupů do komunity uživatelů. Výstupy projektů jsou uplatňovány v oblastech bezpečnostních a vojenských služeb, zdravotnictví a medicíny a životního prostředí.

prezentace

E-infrastruktura CESNET pro výzkum, vývoj a inovace
Jan Gruntorád, CESNET z.s.p.o.

Prezentace se zaměřila na uvedení hlavních činností organizace:

E-infrastruktura CESNET je součástí tzv. Cestovní mapy ČR velkých infrastruktur pro výzkum, vývoj a inovace, která byla schválena vládou ČR. Ze 113 přijatých projektů v rámci OP VaVpI byly poskytnuty služby na institucionální úrovni 101 projektům z uvedenéo celkového počtu. Služby poskytované CESNET využívá také více než 90% výzkumných orgnizací včetně vysokých škol v ČR. K nasazování služeb e-infrastruktury nemalou mírou přispívá vlastní výzkum.

prezentace

Odpolední část plenární sekce byla nejprve zaměřena na uvedení programů mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji.

EUREKA a Eurostars a podpora inovací
Svatopluk Halada, AIP ČR, z.s.

V úvodní části prezentace byl podán výklad o cílech a činnosti EUREKY, jako celoevropské spolupráci v oblasti průmyslového výzkumu a inovací. Uvedeny byly také jednotlivé projektové nástroje a souhrnný statistický přehled o počtu projektů a vkládaných finančních prostředcích. Druhá část prezentace byla zaměřena na praktické informace a služby, které jsou poskytovány v ČR, potřebné pro přípravu projektů a jejich mezinárodní schválení včetně statistické informace o účasti českých vysokých škol v projektech EUREKY.

prezentace

Postavení COST a Horizont 2020
Josef Janda, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Program COST je nejdéle trvající evropský nástroj pro koordinaci výzkumu (založen v roce 1971). COST umožňuje vědecký a technický rozvoj vedoucí k novým konceptům a produktům a tím přispívá k posílení evropského výzkumu a inovačních kapacit v Evropě.

Vystoupení zahrnulo přehledné vysvětlení a infornace o:

prezentace

Moderující Petr Křenek potom přehledně uvedl další část odpoledního programu a prezentací včetně předpokladu vystoupení náměstka ministra Jaromíra Vebera v závěru celé plenární sekce.

Komercionalizace environmentálních technologií
Jiří Študent, České ekologické centrum

Prezentace podala vysvětlení o metodologii a podstatě ETV (= nezávislé, důvěryhodné, vědecky spolehlivé ověření prohlášení výrobce/ dodavatele o výkonnosti technologie), jako nástroji na prosazení inovačních produktů na trzích. Dále byly popsány technologické oblasti ETV:

Význam ETV napomáhá řešit zejména otázky jako jsou:

prezentace

Projekt SPINNET (Spolupráce, Inovace, NETworking)
Pavel Švejda, Společnost vědeckotechnických parků ČR

Prezentace obsahovala přehledné uvedení cílů projektu SPINNET, jeho partnerů a klíčových aktivit projektu. Podrobně bylo popsáno plnění monitorovacích indikátorů a podpořené cíle, které byly již splněny. Dále byly uvedeny inovované produkty a zadané podmínky udržitelnosti projektu včetně popisu vybraných aktivit v rámci udržitelnosti. Udržitelnost projektu je sledována do 8/2019.


č. CZ.1.07/2.4.00/17.0094

prezentace

Jaké inovace zachrání technické vzdělávání
Zdeněk Trojan, Český svaz vědeckotechnických společností

Prezentace byla uvedena krátkým exkurzem do oblasti inovací a používané termiologie. Bylo zdůrazněno, že státy Evropské unie hodnocené jako nejvíce inovativní mají vysoce rozvinuté odvětví vysokoškolského vzdělávání a silné vazby mezi průmyslem a vědou. Následoval pohled na problematiku profesního inženýra a z toho vyplývající nezbytnost trvalého profesního rozvoje inženýrů. Uvedena byla činnost FEANI v ČR a zavádění profesní karty inženýra (engineerING CARD).

K problematice jak inovovat inženýrské vzdělávání bylo kriticky zmíněno, že „česká cesta“ - myšlenky a nápady, spíše mohou vést do „pekla a ne do Evropy“ a jako schůdné řešení se nabízí „evropská cesta“ - přímé využívání osvědčených postupů nebo alespoň jako výchozí inspirace.

prezentace

Možnosti dalšího zkvalitňování vysokých škol v ČR do roku 2020
Jaromír Veber, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Vystoupení bylo cíleno na strategická východiska celé problematiky zkvalitňování českých vysokých škol, které se může vyvíjet dvěma zásadními směry – jako koncensus na politické a vládní úrovni (revoluční posun) nebo změny za současných podmínek (evoluční posun). Podrobně byla uvedena současná mise ministerstva zahrnující tři základní body:

V závěru vystoupení byly podrobně uvedeny strategické záměry pro období 2016 – 2020, které zahrnují:

prezentace

Diskuse

Účastníci plenární sekce v diskusi vystoupili s dotazy týkajícími se zejména způsobu financování vysokých škol, nových podmínek pro akreditaci, uplatnění absolvenetů vysokých škol, možností využívaní technického vybavení center vybudovaných v rámci OP VaVpI, naléhavosti zajišťovat a provádět praxi studentů ve firmách.

Vzhledem k průběhu diskuse nebyl z časových důvodů přednesen příspěvek Programové období 2014-2020 Viléma Čápa, grantEx, s tématem dotace Evropské unie pro sektor průmyslu a přehledem podporovaných aktivit. Krátká informace byla proto účastníkům plenární sekce podána v rámci vernisáže výstavní části Inovace 2014 při návštěvě posterového stánku grantEx.

prezentace

V závěrečném shrnutí Pavel Švejda poděkoval všem vystupujícím za jejich kvalitní a přínosné prezentace. Vyjádřil poděkování také překladatelkám za jejich úsilí přiblížit vystoupení českých odborníků zahraničním účastníkům a tím napomoci rozvíjet další společné kontakty a spolupráci v oblasti mezinárodní spolupráce ve výzkumu a inovacích. Závěry projednají orgány AIP ČR, z.s. na svém zasedání 5.12.2014, AIP ČR, z.s. odešle tyto závěry a doporučení Jaromíru Veberovi, který poskytl záštitu MŠMT nad touto akcí.

Pavel Švejda rovněž pozval účastníky plenární sekce na další části mezinárodního sympozia 2014:

Následně bylo jednání plenární sekce ukončeno.

Vernisáž výstavní části Inovace 2014

Za účasti více než 50 účastníků a pozvaných hostí se uskutečnily další plánované části programu úvodního dne INOVACE 2014, jež byly uváděny Pavlem Švejdou.

Účastníci postupně navštívili jednotlivé výstavní části – postery a stánky. Zástupci přítomných vystavovatelů informovali o prezentovaných činnostech svých organizací a řešených projektech. Pozornost zaujaly mimo jiné posterová prezentace přítomných pěti Technických univerzit v ČR, dále expozice Lékařské fakulty Ostravské univerzity, AIP ČR, z.s. a programů EUREKA a Eurostars, Českého statistického úřadu, Úřadu průmyslového vlastnictví a Technologického centra AV ČR. Tradiční je i účast běloruských organizací.

Stejně jako v předešlých ročnících zájem vyvolaly přímo vystavené a prezentované inovační produkty, přihlášené v rámci 19. ročníku soutěže o Cenu Inovace roku 2014. Výsledky letošní soutěže budou vyhlášeny v pátek 5. 12. 2014 v jednacím sále Senátu Parlamentu ČR.

Po ukončení vernisáže vystoupil komorní pěvecký sbor Vocalica, který uvedl výběr ze svého širokého repertoáru a jeho vystoupení sklidilo zasloužený potlesk.

Úvodní den jednání byl potom zakončen přátelským večerním setkáním vystavovatelů a účastníků INOVACE 2014.

Fotogalerie 1 – Plenární sekce
Fotogalerie 2 – Vernisáž výstavní části Inovace 2014

Zpracovali: S. Halada, P. Švejda

Fotogalerie: I. Němečková


nahoru


Obsah (c) 2001-2024 Asociace inovačního podnikání ČR, Design & Graphics (c) Magicware s.r.o.