CONECO 2006

Ve dnech 4. – 8. dubna 2006 se konal ve Výstavním a kongresovém centru Incheba €xpo Bratislava 27. ročník Mezinárodního stavebního veletrhu CONECO společně s doprovodným programem 16. ročníku mezinárodního veletrhu energetické efektivnosti a racionalizace využití energie RACIOENERGIE a 10. jubilejního ročníku mezinárodní specializované výstavy klimatizace a vzduchotechniky CLIMATHERM.
Mezi oficiálními hosty letošního veletrhu přivítal generální ředitel Incheby, a.s. Alexander Rozin manželku prezidenta Slovenské republiky Silvii Gašparovičovou, která vystudovala Stavební fakultu STU v Bratislavě, místopředsedu vlády a ministra hospodářství Jiřího Malchárka, velvyslance České republiky na Slovensku Vladimíra Galušku, ředitelku oficiální účasti ČR Evu Glendovou, prezidenta Svazu stavebních podnikatelů SR Jána Majerského, generálního ředitele Slovenské energetické agentury Martina Hűbnera a další hosty.

Letošního veletrhu CONECO - největšího výstavního veletrhu na Slovensku, hodnoceného jako nejlepší stavební veletrh ve střední Evropě, se zúčastnilo téměř 900 vystavovatelů na ploše 60 tisíc čtverečních metrů a navštívilo jej 210 130 návštěvníků. Vladimír Galuška ocenil účast 129 vystavovatelů z České republiky, kteří za oficiální podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR obsadily tři a půl tisíce metrů čtverečních výstavní plochy.

AIP ČR, z.s. se v rámci řešení projektu KONTAKT – mezinárodní spolupráce se Slovenskou republikou zúčastnila tohoto významného veletrhu na Slovensku poprvé. Prezentovala zde na 7 panelech (obr. č. 1 stánek AIP ČR, z.s.) systém inovačního podnikání v ČR; programy mezinárodní spolupráce EUREKA, KONTAKT; databázi Technologický profil ČR; mezinárodní programy Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy COST, INGO, EUPRO, KONTAKT; časopis „ip a tt“ a zájemce informovala rovněž o přípravě INOVACE 2006, Týden výzkumu, vývoje a inovací v ČR, který se bude konat 5. – 8. 12. 2006.

V rámci doprovodného programu připravila AIP ČR, z.s. seminář „Vědeckotechnická spolupráce SR a ČR“, který se konal v úterý 4. dubna 2006 od 14 hodin. Semináře se zúčastnili zástupci AIP ČR, z.s., Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva školství SR, Slovenské akademie věd, Vědecko technologického parku Žilina, řešitelé projektů KONTAKT ČR a SR a hosté. Seminář byl zaměřen na výměnu zkušeností řešitelů projektů KONTAKT, z přípravy těchto projektů, jejich realizace a hodnocení, na způsob úhrady nákladů na mobilitu, poskytovaných v rámci tohoto programu a na stanovení cílů programu v rámci SR /ČR VTS spolupráce na období 2007-2013. Účastníci semináře byli informováni o programech mezinárodní VTS ČR a o možnostech přípravy projektů v rámci „velkých programů“ s využitím poznatků projektů ČR /SR KONTAKT.

Vybrané navštívené stánky
AIP ČR, z.s. se kromě prezentace své činnosti na výše zmíněných panelech zaměřila na seznámení potenciálních zájemců ze slovenské strany s možností přihlášení se do programu Mezinárodní vědeckotechnické spolupráce České republiky a Slovenska v rámci programu KONTAKT a u českých vystavovatelů se zaměřila také na informace o Ceně Inovace roku 2006 a podmínek v její účasti.
Firmy:
Building plastics, Velká Bíteš (www.buildingplastics.cz); TRIDO Slovakia s.r.o., Zvolen (www.trido.sk); Wavin Slovakia s.r.o., Bánovce nad Bebravou (www.wavin.sk); A Sport Produkt SK s.r.o., Zvolen (www.asport.cz); ALUGLAS Slovakia s.r.o., Bratislava (www.aluglas.sk); Atrium, s.r.o., Horažďovice (www.atrium.cz); FAAC JaP trade, Mnichovo Hradiště (www.faac.cz); Moravskoslezské drátovny, a.s., Ostrava-Vítkovice (www.msdo.cz); SYSTHERM, Liptovský Mikuláš (www.systherm.sk); Isola Powertek s.r.o., Bohdíkov (www.isola.cz); CAPACCO s.r.o., Město Albrechtice (www.capacco.cz); Zväz stavebných podnikateľov Slovenska, Bratislava (www.zsps.sk); Maco color s.r.o., Třemošná u Plzně (www.makocolor.cz); AK COLOR spol. s r.o., Brno-Komín (www.akcolor.cz); SIGNUM-SK, spol. s r.o., Prievidza (www.signum-sk.sk); Elaut Baumont s.r.o., Snina (www.elautbaumont.sk); Spirax Sarco spol. s r.o., Praha 10 – Hostivař (www.spiraxsarco.com); Natural Keramika s.r.o., Jevíčko; Frigera a.s., Kolín (www.frigera.cz); Witflex Witzenmann, Košice (www.witflex.sk), česká pobočka – Opava; ATMOS Jaroslav Cankář a syn, Bělá pod Bezdězem (www.atmos.cz); PFS a.s. Brezová pod Bradlom (www.pfs.sk); ROSTEX VYŠKOV, s.r.o., Vyškov (www.rostex.cz); TC MACH s.r.o., Brno (www.tcmach.cz) – viz foto č. 11; PERITO s.r.o., Znojmo (www.perito.cz); EKOLAK s.r.o., Uherské Hradiště (www.ekolak.cz); TRIANT s.r.o., Bratislava (www.triant.sk). Zástupce vybraných firem jsme pozvali na seminář pořádaný Českou asociací rozvojových agentur a Asociací inovačního podnikání ČR v rámci doprovodného programu Stavebních veletrhů v Brně s cílem pokračovat v jednání o jejich účasti v Ceně Inovace roku 2006.
Doprovodný program
Letošní CONECO oslovilo odbornou i laickou veřejnost nejen mottem: Energetická hospodárnost budov realitou, ale i konferencemi konanými v rámci doprovodného programu, např. Teória a konštrukcie pozemných stavieb“ – odborným garantem je již po třinácté VVÚPS – NOVA (výzkumně-vývojový ústav pozemních staveb), „Racionalizácia rozvodu a spotreby elektrickej energie v budovách“ – organizátorem byla STU – fakulta elektrotechniky a informatiky, Bratislava.
Čtvrtý den veletrhu probíhalo v €xpo Clubu diskusní forum o problematice bytové výstavby, které připravil Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS). Prezident ZSPS Ing. Ján Majerský konstatoval, že na Slovensku bydlí v panelových domech až 45% lidí (v ČR je to asi 31%) a ročně se rekonstruuje asi 8 000 bytů ročně, obnovu však potřebuje dalších 400 – 650 tisíc bytů. Na tuto rekonstrukci by se mohlo získat z fondů EU v nejbližších sedmi letech 4,2 miliardy korun. Při slavnostním otevření veletrhu CONECO Ján Majerský zdůraznil, že nové technologie jsou základem každé dobré stavby a na veletrhu CONECO dominují kvalitní technologie pro stavebnictví, konstrukční systémy i detaily staveb hlavně v oblasti energetiky budov. Vhodná kombinace těchto technologií dává téměř vždy kvalitní dílo a v tom vidí hlavní poslání Coneca: získat informace o podobných konstrukcích.

V rámci doprovodného programu veletrhu CONECO proběhlo rovněž vyhlášení výsledků soutěže – foto 17:
o „Zlatou plaketu veletrhu CONECO“ – přihlášeno bylo 17 exponátů a Zlatou Plaketu získal POROTHERM Si, Wienerberger Slovenské tehelne s.r.o., Zlaté Moravce - za změnu keramické hmoty a geometrie vnitřní struktury tvarovky zabezpečující zlepšení tepelně izolačních vlastností
o „Zlatou plaketu veletrhu Racioenergie“ – přihlášeno 12 exponátů a Zlatou plaketu získalo Tepelné čerpadlo MACH VHM 8,3 kompakt 300, TC MACH s.r.o., Brno, Česká republika - za patentově chráněný systém odmrazování výparníku bez znatelného poklesu výkonu tepelného čerpadla během odmrazování
„Nejlepší projekt energetiky“ - 1. místo získala firma: Datatherm s.r.o. Žilina, název projektu: Rekonstrukce kotelny ve městě Nová Dubnica - kotle na spalování dřevěného odpadu
a udělení ceny „Zlatý Leonardo“ – oceněno bylo sedm expozic, blíže viz:
http://www.incheba.sk/uploads/files/výsledky.doc . Mezi letošními 5 137 vystavovanými exponáty vynikala i řada dalších exponátů, které se do soutěží nepřihlásily. Organizátoři i odborné komise jednotlivých soutěží věří, že se do příštího 28. ročníku CONECO s doprovodným programem, který se bude konat 20. až 24. března 2007, přihlásí daleko více soutěžících.

CD sborníku z konference „Racionalizácia rozvodu a spotreby elektrickej energie v budovách“ je spolu s katalogem CONECO, seznamem zúčastněných firem z ČR (vydalo MPO) a ostatními materiály a kontakty uloženo v AIP ČR, z.s., místnost 137.

V. M.

Fotogalerie


        
Asociace inovačního podnikání ČR, z.s., Na Perštýně 342/1, 110 00 Praha 1
Obsah © 2002 - 2023 Asociace inovačního podnikání ČR, z.s., Design & Graphics © 2002 Magicware s.r.o
Administrátor FIREMNIWEB.CZ s.r.o.